Walentynki na Litwie 2022

Do najbliższych obchodów Walentynek na Litwie zostało 148 dni, czyli 4 miesiące i 25 dni.

W 2022 roku Walentynki na Litwie przypada na 14 lutego (poniedziałek).

Walentynki (Valentino diena) czyli coroczne Święto Ludzi Zakochanych zostało zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych i jak niektórzy twierdzą jest przejawem amerykanizacji kultury, mającym na celu napędzanie konsumpcjonizmu pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Ale czy ten pogląd jest słuszny?

Walentynki – świętem kościelnym?

Nie wolno zapominać, że Dzień Zakochanych to tak naprawdę święto katolickie, gdyż właśnie 14 lutego jest obchodzone wspomnienie męczennika – Świętego Walentego. Był on biskupem i patronem wszystkich zakochanych. Święto to było obchodzone od średniowiecza w Europie południowej i zachodniej a reszta Europy dołączyła do tej celebracji znacznie później.

Atrakcje na Walentynki w Druskienikach

Czy wiesz, że na Litwie – w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskienikach – znajduje się relikwia Św. Walentego. Wiele litewskich par traktuje to miejsce jako mekkę swojej podróży właśnie w Walentynki. Bowiem tego dnia relikwia jest wystawiona na zewnątrz dla wiernych i przez 3 dni można ją kultywować i modlić się . Ponadto od 14 do 16 lutego na błogosławieństwo w Druskienikach mogą liczyć małżonkowie i rodziny. Jest to również ciekawa propozycja dla turystów – Walentynki na Litwie, połączone z otrzymaniem błogosławieństwa? A czemóż by nie! Może to stanowić ciekawą alternatywę dla wieszania kłódki w Paryżu. Parafia Matki Boskiej Szkaplerznej tak zachęca wszystkich zakochanych: „Niech św. Walenty inspiruje nas do nowego spojrzenia na swoje życie i do odwagi, by powiedzieć – kocham cię”.

„Codzienność Walentynkowa”

Nieodłącznym elementem walentynek wręczanie sobie walentynkowych karteczek z wyznaniami miłości. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek i czego dusza zapragnie w zależności od zasobności portfela zakochanej osoby.

International Quirkyalone Day

14 luty jest frustrujący dla wszystkich singli, którzy nadali sobie przydomek „quirkyalone” coraz bardziej wchodzący do naszej kultury. Uważają oni, że Walentynki niejako wywołują w ludziach sztuczną chęć do wchodzenie w związki i wprowadzili oni swoje święto nazywane antywalentynkami, które ma chronić wszystkich samotnych z wyboru przed „tyranią bycia w związku”.

Występowanie Walentynek na Litwie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek14.02.2020Walentynki na Litwie 2020
Niedziela14.02.2021Walentynki na Litwie 2021
Wtorek14.02.2023Walentynki na Litwie 2023
Środa14.02.2024Walentynki na Litwie 2024
Piątek14.02.2025Walentynki na Litwie 2025
Sobota14.02.2026Walentynki na Litwie 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki na Litwie 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki na Litwie 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Walentynki
Niemcy 🇩🇪 - Walentynki
Włochy 🇮🇹 - Walentynki
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Walentynki
Francja 🇫🇷 - Walentynki
Kanada 🇨🇦 - Walentynki
Holandia 🇳🇱 - Walentynki
Irlandia 🇮🇪 - Walentynki
Czechy 🇨🇿 - Walentynki
Hiszpania 🇪🇸 - Walentynki

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego