Walentynki w USA 2024

Obchody Walentynek w Stanach Zjednoczonych były 13 dni temu.

W 2024 roku obchody Walentynek w Stanach Zjednoczonych przypadły na 14 lutego.

Wiele osób mylnie uważa, że Walentynki, podobnie jak choćby Halloween, to amerykańskie święta. Oba pochodzą jednak z Europy, z czasów, kiedy USA nie było jeszcze na mapie. Amerykanie nadrobili jednak stracony czas i dziś Valentine's Day to jedno z najpopularniejszych wydarzeń za oceanem.


Narodziny Walentynek

Początki Walentynek można przypisać do starożytnego pogańskiego święta płodności o nazwie Luperkalia, które obchodzono 14 i 15 lutego. O dacie uczty dla rzymskiej bogini kobiet Junony oraz boga przyrody Pana zadecydowała ponoć sama natura, bowiem w połowie lutego rzymskie ptaki zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary. Mężczyźni losowali imię kobiety z urny, która stawała się partnerką podczas Luperkaliów, a czasami nawet na całe życie.

Luperkalia obchodzono aż do końca V wieku – święto znikło wraz z nadejściem chrześcijaństwa. Było ono jednak na tyle popularne, że w 496 roku papież Gelazy I zastąpił je wspomnieniem męczennika św. Walentego. Legenda mówi, że cesarz rzymski Klaudiusz II nie zezwalał na zawieranie małżeństw w czasie wojny. Z jednej strony rozpraszało to młodych żołnierzy, z drugiej wojownicy nie kwapili się do opuszczania swoich partnerek i ryzykowania życia. Św. Walenty sprzeciwił się woli cesarza i w tajemnicy udzielał ślubów. Kiedy Klaudiusz II odkrył prawdę, skazał buntownika na śmierć, a wyrok wykonano 14 lutego 270 roku. Patron zakochanych przed śmiercią zdążył zaprzyjaźnić się z dobrotliwą córką strażnika więziennego. Aby się odwdzięczyć za wsparcie, zostawił jej na pożegnanie liść w formie serca, na którym napisał: „Od twojego Walentego”. Historia wręczania miłosnych liścików rozwiązana!

W średniowieczu, kiedy pasjonowano się żywotami świętych, przypomniano sobie także dzieje św. Walentego. Święto rozpowszechniło się w Anglii i Francji. Podobnie jak w antycznym Rzymie, losowano imiona, choć również dziewczęta wyciągały imiona chłopców. Od XVI wieku w dniu św. Walentego panowie ofiarowywali kobietom kwiaty oraz wysyłali ukochanym czułe liściki, nazywane walentynkami.


Historia Walentynek w USA – kobiety górą!

Zanim Valentine's Day pojawiło się na kontynencie amerykańskim, w Europie było już więc dobrze znane. Walentynkowe zwyczaje do Ameryki Północnej przywieźli w XIX wieku osadnicy brytyjscy, ale Dzień Zakochanych w amerykańskim wydaniu narodził się dzięki kobiecie, a konkretnie Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts. Jej ojciec prowadził duży sklep z książkami i artykułami biurowymi, gdzie Esther spędzała wiele czasu. Kiedy miała 19 lat otrzymała od wspólnika ojca angielską walentynkę, która zmieniła jej życie. Esther tak bardzo kochała swoją walentynkę, że zaczęła importować papierowe koronki i inne potrzebne materiały z Anglii, by stworzyć własne karty. W tym czasie wyszukane kartki okolicznościowe nie były dostępne dla Amerykanów. W 1847 roku wydana została w Stanach Zjednoczonych pierwsza masowo produkowana karta walentynkowa z wytłaczaną papierową koronką. Kobieta, nazywana The Mother of the American Valentine, na swoim pomyśle zbiła fortunę, o czym może świadczyć fakt, że dziś 25% pocztówek wysyłanych za oceanem w ciągu roku, to właśnie kartki walentynkowe.

W drugiej połowie XX wieku popularność zyskała praktyka rozdawania innych prezentów, jak czekoladki czy kwiaty. Około 1980 roku przemysł diamentowy zaczął promować Walentynki jako okazję do prezentu biżuterii. Swoje trzy grosze dorzucili cukiernicy i tak święto na dobre zakorzeniło się w świadomości mieszkańców Stanów Zjednoczonych.


Valentine's Day współcześnie

Walentynki to święto, które znamy bardzo dobrze z własnego podwórka. Nie trudno więc sobie wyobrazić, jak obchodzone jest w Ameryce. To co je odróżnia, to przede wszystkim skala zjawiska oraz fakt, że za oceanem kartki walentynkowe czy drobne prezenciki wręcza się nie tylko wybrankom, ale i rodzicom, nauczycielom czy lubianym sąsiadom. Co więcej, walentynki dostają nawet zwierzęta!

W USA Święto Zakochanych jest wielkim wydarzeniem w szkołach. Wiele z nich organizuje programy walentynkowe, w których dzieci wykonują piosenki, tańce, skecze i przedstawienia. Dzieci również prezentują ręcznie robione prezenty i karty swoim przyjaciołom i nauczycielom.

Poza tym święto wygląda podobnie jak w Polsce. Zakochani obdarowują się kartami, listami, kwiatami lub prezentami (przede wszystkim biżuteria, kosmetyki). Wiele par postanawia spędzić ten dzień w restauracji, kinie albo hotelu SPA. Bez wcześniejszej rezerwacji raczej nie ma co liczyć na wolny stolik/bilet. Repertuar kin to w większości filmy dla dwojga, a więc komedie romantyczne.

Dla nieśmiałych osób Valentine's Day są najlepszą okazją, by wyznać komuś skrywaną miłość. Są też ci, którzy w Święto Zakochanych chcą oficjalnie potwierdzić swoje uczucie i właśnie 14 lutego zawierają związek małżeński.

Warto na koniec wspomnieć o słodyczach, które w Stanach Zjednoczonych są takim samym symbolem święta jak kwiaty i kartki. Conversation Hearts to cukierki o rozmiarze w kształcie serca, które zawierają zarówno tradycyjne miłosne komunikaty „Be Mine", „Kiss Me", „Call Me", „Let's Get Busy" lub „Miss You" jak i te bardziej nowoczesne, typu „Tweet me" czy „Girl Power!”. Powstały na początku XX wieku, a za ich autorów można uznać braci Daniela i Olivera Chase'ów , którzy wymyślili maszyny do „drukowania " napisów na cukierki.

Występowanie Walentynek w Stanach Zjednoczonych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek14.02.2025Walentynki w USA 2025
Sobota14.02.2026Walentynki w USA 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki w USA 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki w USA 2028
Środa14.02.2029Walentynki w USA 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki w USA 2030
Piątek14.02.2031Walentynki w USA 2031
Sobota14.02.2032Walentynki w USA 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego