Walentynki w Irlandii 2025

Do najbliższych obchodów Walentynek w Irlandii zostało 216 dni, czyli 7 miesięcy i 1 dzień.

W 2025 roku Walentynki w Irlandii przypadają w piątek (14 lutego).

Walentynki to dla większości Irlandczyków bardzo miłe święto. W końcu to kraj wybitnych romantycznych pisarzy, muzyków i malowniczych miejsc. Na Zielonej Wyspie znajdują się też relikwie samego św. Walentego. Jak więc celebruje się Walentynki w Irlandii?

Jak relikwie św. Walentego trafiły do Irlandii?

Walentynki to święto, które swoje korzenie ma w starożytnym Rzymie. Za jego pierwowzór uznaje się Luperkalia, obchodzone setki lat temu 14 i 15 lutego. To pogańskie święto miłości ku czci bogini Junony oraz boga Pana zlikwidowano, ale szybko wprowadzono chrześcijański odpowiednik. Cieszyło się po prostu ogromną popularnością, czemu trudno się zresztą dziwić. Za patrona zakochanych wybrano św. Walentego – męczennika, który w imię miłości sprzeciwił się cesarzowi Klaudiuszowi II. Udzielał zakazanych wtedy ślubów za co został skazany na śmierć. Gdy siedział w więzieniu w oczekiwaniu na wyrok, zakochał się w córce strażnika. Dzięki niemu dziewczyna odzyskała wzrok, patron zakochanych zostawił jej też pierwszą w historii walentynkę. Walentego stracono 14 lutego 270 roku, stąd data Święta Zakochanych.

Po wykonaniu wyroku ciało męczennika złożono na cmentarzu św. Hipolita, jednak wraz z upływem kolejnych lat powstawały w tej okolicy nowe budynki. Postanowiono więc przenieść szczątki Walentego, choć nikt nie mógł przypuszczać, że trafią właśnie do Irlandii. Wszystko dzięki karmelicie John’owi Spratt’owi. Wygłosił on w Rzymie wspaniałe kazanie, pod wrażeniem którego był nawet sam papież Grzegorz XVI. W ramach podziękowań przekazał mu relikwie, które ostatecznie trafiły do Dublina, do kościoła karmelitów na Whitefriar Street. W Walentynki wiele osób odwiedza grób świętego i zapala przy nim świeczkę.


Walentynki w Irlandii

Irlandczycy świętują Dzień Zakochanych podobnie jak inne nacje – kino, romantyczna kolacja, wierszyki miłosne, prezenty. Stacje radiowe grają nastrojowe ballady, a mają z czego wybierać, bowiem z Irlandii pochodzą tacy artyści jak U2, Enya, Sinead O’Connor, The Corrs czy The Cranberries. Wśród podarunków jest jednak coś wyjątkowego – pierścień Claddagh. Mieszkańcy Zielonej Wyspy noszą go od XVII wieku – jest to symbol przyjaźni, małżeństwa i często pełni rolę pierścionka zaręczynowego. Walentynki są więc idealnym momentem na obdarowanie bliskiej osoby tym przedmiotem. Pierścień Claddagh przedstawia dwie dłonie, trzymające serce w koronie. Każdy z tych elementów ma swoją symbolikę – serce to oczywiście miłość, dłonie – przyjaźń, a korona reprezentuje wierność i uczciwość. Motto pierścienia to „pozwól panować miłości i przyjaźni na zawsze”. Po tym jak Irlandczycy noszą pierścień, można określić czy są zaręczeni, w związku małżeńskim czy singlem.

Irlandia jest pięknym krajem, w którym nie brakuje romantycznych miejsc, idealnych na wycieczkę w Walentynki. Jest to np. A lovers’ lake w hrabstwie Wicklow, jezioro kochanków nie przypadkowo nosi taką nazwę, gdyż ma kształt serca. Inne specjalne miejsca to wspomniany już kościół na Whitefriar Street w Dublinie z relikwiami św. Walentego, XVI wieczny ogród Altamont Gardens w hrabstwie Carlow, malowniczy półwysep Howth Head niedaleko Dublina czy dawna biblioteka Mussenden Temple w Derry, wzorowana na słynnej świątyni Vesta w Tivoli.

Występowanie Walentynek w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota14.02.2026Walentynki w Irlandii 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki w Irlandii 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki w Irlandii 2028
Środa14.02.2029Walentynki w Irlandii 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki w Irlandii 2030
Piątek14.02.2031Walentynki w Irlandii 2031
Sobota14.02.2032Walentynki w Irlandii 2032
Poniedziałek14.02.2033Walentynki w Irlandii 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego