Walentynki w Kanadzie 2024

Obchody Walentynki w Kanadzie były 59 dni, czyli 1 miesiąc i 30 dni temu.

W 2024 roku obchody Walentynki w Kanadzie przypadły na 14 lutego.

Kanadyjczycy, tak jak wiele innych narodów, 14 lutego obchodzą Walentynki. Choć nie jest to wydarzenie obchodzone z taką pompą jak w sąsiednich Stanach Zjednoczonych, to jednak ma swój urok.

Początki święta

Historia święta, które było pierwowzorem Walentynek jest starsza niż historia Kanady. Już bowiem w starożytności w Rzymie obchodzono tzw. Luperkalia, w trakcie których mężczyźni losowali z urny imię swojej wybranki. W ten sposób oddawano cześć bóstwom Junonie i Panowi, a niektóre pary zostawały nawet ze sobą na dłuższy czas. Święto to cieszyło się dużą popularnością, więc nawet kiedy Rzymianie przyjęli chrześcijaństwo i zaniechano tego pogańskiego obrządku, papież Gelazy I wprowadził nowe obchody - wspomnienie o św. Walentym. Stąd nazwa Walentynki, a ich patron wsławił się tym, że udzielał ślubów mimo zakazu cesarza Klaudiusza II, jest też autorem pierwszego w historii listu walentynkowego. Za swoje przywiązanie do ideałów, kultu miłości zapłacił najwyższą cenę, został bowiem skazany na śmierć.

Skąd wzięły się Walentynki w Kanadzie?

Dzień Zakochanych zyskał na popularności w średniowieczu, kiedy kult świętych był bardzo powszechny w wielu krajach. Walentynki przyjęły się szczególnie we Francji i Anglii, czyli państwach, które odegrały ogromną rolę w powstaniu Kanady. Można więc zastanowić się, jak to się stało, że Valentine's Day trafiły do Kraju Klonowego Liścia? Czy tradycje te wraz ze swoim przyjazdem zaszczepiali stopniowo Europejczycy, czy jednak Kanadyjczycy zainspirowali się sąsiadami z Ameryki, gdzie Dzień Zakochanych to istne szaleństwo? Co prawda do Stanów Zjednoczonych tradycje te także zostały przywiezione przez Brytyjczyków, tyle że skala popularności święta była i jest do dziś znacznie większa niż w Kanadzie.

Najprawdopodobniej więc każdy miał w tym swój udział, a kiedy kanadyjscy właściciele kwiaciarni, cukiernicy producenci kartek czy jubilerzy zauważyli, jak wielki potencjał drzemie w Dniu Zakochanych, zaczęli promować święto. W tym ogromnym kraju ponad 15 milionów osób żyje w związkach, liczba ta obejmuje także związki tej samej płci. W Kanadzie świadomość Walentynek zaczęła więc kształtować się w połowie XIX wieku. Po 1900 roku wraz z rozwojem technologii, drukowane karty zaczęły wykierować tradycyjne listy.

Kanadyjskie walentynki

Jak mieszkańcy tego ogromnego kraju spędzają Walentynki? Podobnie jak większość narodów, tym dniu panowie kupują swoim dziewczynom, żonom piękne kwiaty, przeważnie czerwone róże, rezerwują stoliki w restauracjach czy obdarowują ich słodkościami w kształcie serca. Popularne prezenty to także pluszowe misie, wino musujące, kosmetyki, odzież, w tym seksowna bielizna czy biżuteria. 14 lutego wzmożony ruch można zaobserwować w hotelach czy centrach SPA, wiele z obiektów przygotowuje zresztą specjalne oferty na Valentine's Day.

Warto wspomnieć, że zgodnie z ankietą przeprowadzoną kiedyś w krainie mlekiem i miodem płynącej, mieszkańcy Alberty i Quebecu wydają większość swoich pieniędzy na kwiaty, obywatele z Ontario na biżuterię, podczas gdy Kolumbijczycy Brytyjscy przeznaczają najwięcej funduszy na słodycze. W tej samej ankiecie około 81% Kanadyjczyków zadeklarowało, że będzie świętować Walentynki, a 52% włączy dzieci i innych członków rodziny do zabawy. To nie przypadek, bowiem także w szkołach widać klimat tego święta, dzieci dekorują sale lekcyjne serduszkami i zachęcane są do przygotowania ręcznie robionych walentynek, które następnie umieszczają w ozdobnym pudełku, a nauczyciel rozdaje je adresatom. Wiele pociech przygotowuje też fantazyjne karty dla rodziców i nauczycieli. W szkołach odbywają się również skecze, przedstawienia i koncerty. Starsi uczniowie organizują natomiast walentynkowe imprezy taneczne.

Tak więc Walentynki w Kanadzie to święto, które obchodzą zarówno dorośli jak i najmłodsi. 14 lutego niemal wszystkim udziela się „miłosny” nastrój, a to dobrze świadczy o ludziach zamieszkujących Kraj Klonowego Liścia.

Występowanie Walentynki w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek14.02.2025Walentynki w Kanadzie 2025
Sobota14.02.2026Walentynki w Kanadzie 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki w Kanadzie 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki w Kanadzie 2028
Środa14.02.2029Walentynki w Kanadzie 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki w Kanadzie 2030
Piątek14.02.2031Walentynki w Kanadzie 2031
Sobota14.02.2032Walentynki w Kanadzie 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego