Światowy Dzień Niskorosłości 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Niskorosłości zostały 104 dni, czyli 3 miesiące i 12 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Niskorosłości przypada na 25 października (piątek).

Światowy Dzień Niskorosłości to dzień osób o niskim wzroście szerzący świadomość na temat achondroplazji, zaburzenia wzrostu kości, które powoduje karłowatość. Cały październik jest poświęcony kampaniom społecznym szerzącym wiedzę na temat tej przypadłości i trudności, z jakimi muszą zmagać się osoby niskiego wzrostu.

Niskorosłość i karłowatość

Okazuje się, że nie każdy, kto jest niski, będzie karłem. Osoby niskorosłe rozwijają się normalnie, ale nie przekraczają 154 centymetrów w przypadku kobiet i 166 centymetrów w przypadku mężczyzn. Ten problem dotyka 3% populacji. Karłowatość charakteryzuje się o wiele niższymi wartościami. Takie osoby mają krótkie kończyny przy normalnych proporcjach torsu i często powiększonej głowie. Karłowatości często towarzyszą też inne dolegliwości, np. problemy z kośćmi i mięśniami, bezdech senny.

Przyczynami niskorosłości i karłowatości może być achondroplazja, karłowatość przysadkowa i tarczycowa. Choroby mogą mieć podłoże genetyczne, ale dziecko z niskorosłością albo karłowatością może trafić się też zdrowej i wysokiej parze.


Osoby niskorosłe zmagają się z wieloma przeszkodami w codziennym życiu. Wiele miejsc i urządzeń nie jest przystosowanych dla takich osób. Wystarczy pomyśleć o półkach sklepowych, z którymi często mają problem nawet wyższe osoby. Niski wzrost to często niepełnosprawność, która jest pomijana w planowaniu budynków, komunikacji miejskiej, czy wielu urządzeń. Pomimo wielu trudności osoby o niskim wzroście dalej biorą udział w życiu społecznym i często robią karierę w wielu branżach, a często zyskują nawet sławę. Przykładem będzie tutaj aktor Peter Dinklage, któremu wzrost 135 centymetrów nie przeszkodził w zrobieniu zawrotnej kariery. Gwiazda serialu Gra o Tron była jedną z ukochanych postaci - Tyrion do dzisiaj jest uznawany za jedną z najlepszych ról w historii telewizji.


Jedna okazja - kilka nazw

Światowy Dzień Niskorosłości pojawia się w różnych krajach pod innymi nazwami, czasami jest też znany jako Międzynarodowy Dzień Karłowatości. Święto powstało dzięki amerykańskiemu aktorowi, który sam był osobą niskorosłą. Billy Barty wraz z przyjaciółmi w 1957 roku założył stowarzyszenie Little People of America (Mali Ludzie Ameryki). Organizacja działa do dzisiaj i zrzesza 6500 osób. W 2012 roku organizacja postanowiła uhonorować swojego założyciela i stworzyła święto w dzień jego urodzin – 25 października. Tego dnia w wielu szkołach i przedszkolach, ale też urzędach i miejscach pracy organizowane są spotkania, w których biorą udział osoby niskorosłe. Dzięki takim wydarzeniom dzieci uczą się tolerancji, a dorośli mogą dowiedzieć się, jak wygląda życie takich osób i pomyśleć, jak je ułatwić.


Nie nazywaj niskorosłych karłami

Achondroplazja to dziedziczne zaburzenie rozwoju układu kostnego. Występuje od 1:15 000 do 1:40000 żywych urodzeń. Ci, którzy mają ten stan, nazywani są karłami, dlatego ten stan nazywa się również karłowatością. Inne preferowane sposoby odnoszenia się do osób z achondroplazją obejmują osoby małe lub osoby niskiego wzrostu. Jedno słowo, które mali ludzie nie lubią być nazywani to karzeł. W 2015 roku Little People of America (LPA) wydała oświadczenie wzywające do zniesienia tego słowa. Uważają, że odnoszenie się do ludzi niskiego wzrostu jest uwłaczającym obelgą.

Występowanie Światowego Dnia Niskorosłości w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek25.10.2022Światowy Dzień Niskorosłości 2022
Środa25.10.2023Światowy Dzień Niskorosłości 2023
Sobota25.10.2025Światowy Dzień Niskorosłości 2025
Niedziela25.10.2026Światowy Dzień Niskorosłości 2026
Poniedziałek25.10.2027Światowy Dzień Niskorosłości 2027
Środa25.10.2028Światowy Dzień Niskorosłości 2028
Czwartek25.10.2029Światowy Dzień Niskorosłości 2029
Piątek25.10.2030Światowy Dzień Niskorosłości 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 października