Dzień Kundelka 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kundelka zostało 131 dni, czyli 4 miesiące i 9 dni.

W 2024 roku Dzień Kundelka przypada na 25 października (piątek).

Dzień Kundelka jest nieformalnym polskim świętem społecznym. Dzień został ustanowiony w dniu 25 października, zaś data nie jest przypadkowa – to również „Dzień o Ustawie Ochrony Zwierząt”. Październik jest także miesiącem dobroci dla zwierząt. W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka, ale ze względu na brak wystarczającego wsparcia musiało zostać rozwiązane, a po działalności Stowarzyszenia pozostał Dzień Kundelka. To święto, które również nawiązuje do Dnia Psa, obchodzonego w Polsce 1 lipca.

W Dniu Kundelka właściciele wielorasowych psów oraz organizacje zajmujące się zwierzętami organizują lokalne obchody święta. W tym dniu inicjowane są pochody oraz wystawy kundelków, na których na wzór wystaw psów rasowych, dokonywany jest wybór najpiękniejszego pieska. Tego dnia schroniska dla zwierząt organizują drzwi otwarte i zachęcają do odwiedzenia schronisk w celu adopcji kundelków, które stanowią największą ilość bezdomnych zwierząt. W Dniu Kundelka można również pomóc schroniskom w postaci datków pieniężnych, karmy, koców, leków i innych przedmiotów służących do pielęgnacji zwierząt.

Miłośnicy arystokratycznych psów zachwycają się wyglądem oraz rodowodem swoich pupilów. Ale to mieszane psy mają największe grono wielbicieli. Kundelki potrafią tak samo kochać jak psy rasowe, i nie okazują się gorsze od pozostałych czworonogów z lepszym rodowodem. Często mieszańce i psy nierasowe mają za sobą ciężką przeszłość, nieraz były bite, głodzone lub poniżane. To jednak kundelki potrafią szybko zaadaptować się do nowych warunków i obdarzyć nowego właściciela zaufaniem oraz bezgraniczną miłością.

Czasami wiele osób marzy o posiadaniu psa, ale z różnych przyczyn nie może pozwolić sobie na bezpośrednie wprowadzenie psa do mieszkania. Coraz częściej schroniska proponują takim osobom wirtualną adopcję psa. Pokonując barierę czasu i odległości można „wirtualnie” przygarnąć czworonoga. Osoba, która zdecyduje się na taką adopcję, musi zadeklarować miesięczną dowolną kwotę, która będzie przeznaczona na opiekę dla wybranego pieska. Taka opcja przygarnięcia czworonoga jest dobrym sposobem nie tylko do zapewnienia opieki nad zwierzęciem, ale także przyczynia się do rozwiązania problemów finansowych schronisk.