Światowy Dzień Karate 2024

Obchody Światowego Dnia Karate były 8 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Karate przypadły na 25 października (piątek).

Karate to jeden z najszlachetniejszych sportów walki i ważny element kultury. 25 października przypada święto tej dyscypliny: Światowy Dzień Karate. Data nawiązuje do spotkania wielkich mistrzów 1936 roku, na którym podjęto ważne decyzje związane z rozwojem karate.

Karate wywodzi się z Japonii, a dokładnie ze słynnej wyspy Okinawa. Wzmianki o najstarszym stylu pochodzą z XIX wieku. Twórcą Shōrin-ryū (dosł. ,,szkoła małego lasu") był Sōkon „Bushi" Matsumura, który oparł go na okinawskiej sztuce walki „te", chińskim kung fu oraz metodach walki klanu Satsuma znanych jako jigen-ryū, Karate zakorzeniło się w Japonii, w 1905 roku wprowadzono je nawet do szkól. Sztuka walki służąca do samoobrony bez użycia broni rozpowszechniła się także na całym świecie. Obecnie znanych jest ponad 100 odmiennych stylów. Główną organizacją zajmującą się tym sportem jest World Karate Federation (WKF).


Historia Światowego Dnia Karate

Słowo karate oznacza „pusta (naga, bez broni) ręka”, pierwszy raz użył jej Chomo Hanashiro w 1905 roku. Nazwę zatwierdzono jednak dopiero w 1936 roku podczas historycznego spotkania wybitnych karateków, takich jak Kentsū Yabu, Chōmo Hanashiro, Chōshin Chibana, Chōjun Miyagi, Chōki Motobu. Wydarzenie zorganizowała gazeta „Ryukyu Shinpo”, jego miejscem była Naha na Okinawie w Showa Kaikan. Wybitni mistrzowie wspólnie określili także kierunki rozwoju karate, ustalili ważne zasady. Data tego spotkania, 25 października, upamiętniona została właśnie jako Międzynarodowy Dzień Karate. Była to inicjatywa władz Prefektury Okinawy podjęta w marcu 2005 roku. Rok później, z okazji 70-rocznicy spotkania mistrzów świętowano po raz pierwszy.


Obchody Światowego Dnia Karate

Dzień Karate najbardziej okazale obchodzony jest w miejscu, gdzie narodziła się ta sztuka walki. W ośrodku szkoleniowym Okinawa Karate Kaikan, w specjalnym dojo nazywanym Shurei Hall odbywa się pokaz mistrzów karate. Ta demonstracja, uznawana za niematerialne dziedzictwo kulturowe, jest hołdem dla przodków, którzy tworzyli, pielęgnowali i przekazywali sztukę karate kolejnym pokoleniom. Shurei Hall na co dzień jest niedostępne, otwierane jest tylko podczas wyjątkowych okazji. Z kolei w Naha, stolicy i największym mieście Okinawy, tłumy ludzi zbierają się na ulicy Kokusa, by podziwiać kolejny pokaz najlepszych karateków i wspólnie świętować Dzień Karate.


Dlaczego warto zapisać się na karate?

Światowy Dzień Karate to dobra okazja, by zastanowić się, czy nie warto zapisać się na treningi? Albo zachęcić dziecko do uprawiania tego sportu? Oto najważniejsze korzyści, jakie przynosi karate:
- Pewność siebie, stanowczość: trenowanie sportu, a sztuk walki przede wszystkim, mocno buduje pewność siebie, wiarę we własne umiejętności. Jak ważne jest to na każdym etapie życia, nie trzeba nikogo przekonywać.
- Dyscyplina, opanowanie: kontrola nad swoim zachowaniem, emocjami to wynik wielogodzinnych konfrontacji twarzą w twarz. Człowiek uczy się zachować zimną krew, nie panikuje przy próbie ataku.
- Szacunek do innych: respekt (nie mylić ze strachem) przed przeciwnikiem, sparingpartnerem wyrabia szacunek dla drugiego człowieka. Osoba trenująca karate nie czuje potrzeby wywyższania się, dowartościowywania się kosztem innego, zazwyczaj słabszego człowieka.
- Umiejętność samoobrony: Niestety, ale świat dzieci i młodzieży bywa niekiedy okrutny. Znęcanie się w szkolnych korytarzach czy na podwórku silniejszych uczniów nad słabszymi to znany problem. Dziecko, które zna techniki samoobrony, poradzi sobie w takiej sytuacji. Niekiedy także dorosły człowiek musi się bronić przed napastnikiem, karate może w tym pomóc.
- Korzyści fizyczne: Sam fakt, że aktywność fizyczna jest świetna alternatywą dla komputerów, telewizji powinien wystarczyć. Karate ponadto wzmacnia wytrzymałość, koordynację ruchową, zwiększa szybkość, refleks czy też pomaga w leczeniu nieprawidłowości postawy.

Występowanie Światowego Dnia Karate w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek25.10.2022Światowy Dzień Karate 2022
Środa25.10.2023Światowy Dzień Karate 2023
Sobota25.10.2025Światowy Dzień Karate 2025
Niedziela25.10.2026Światowy Dzień Karate 2026
Poniedziałek25.10.2027Światowy Dzień Karate 2027
Środa25.10.2028Światowy Dzień Karate 2028
Czwartek25.10.2029Światowy Dzień Karate 2029
Piątek25.10.2030Światowy Dzień Karate 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 października