Dzień Szewca 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Szewca zostało 195 dni, czyli 6 miesięcy i 12 dni.

W 2024 roku Dzień Szewca przypada na 25 października (piątek).

Chociaż ten zawód dzisiaj kojarzymy głównie z przyklejaniem fleczków i obcasów, to kiedyś szewc był jednym z najważniejszych rzemieślników. Jego święto obchodzimy 25 października.

Szewc jest jednym z najstarszych zawodów

W obecnych czasach, kiedy często w szafie mamy po 5 par butów na każdy sezon, ciężko jest sobie wyobrazić czasy, kiedy jedna para butów starczała na lata. Wynikało to oczywiście z jej ceny i pracy, jakiej wymagało stworzenie jednej pary. Sztuki tworzenia butów uczniowie uczyli się latami, a zdobycie pozycji w dobrym zakładzie było wielkim honorem. Kiedyś w jednym zakładzie pracowało kilku szewców i każdy z nich był odpowiedzialny za inny element buta. Dzięki temu buty zamówione rano można było odebrać już wieczorem, co nawet w dzisiejszych czasach zwykle byłoby nieosiągalne.

Oczywiście wszystko się zmieniło w XIX wieku, podczas rewolucji przemysłowej. Tworzenie butów zostało zmechanizowane. Chociaż stały się one tańsze i bardziej dostępne, to nie były już indywidualnie dopasowane. Dzisiaj zawód szewca kojarzy się raczej tylko z naprawą butów. Wytworzyła się też jednak klasa "super szewców". Mowa tutaj o rzemieślnikach, którzy dalej tworzą buty na zamówienie. Oczywiście ich cena wówczas liczona jest nawet w tysiącach złotych albo dolarów.

Za jednego z najlepszych szewców świata uważany jest Manolo Blahnik. Chociaż buty tworzy od lat 70. XX wieku i ma sklepy na całym świecie, to podobno dalej sam projektuje każdy model. Jego buty należą do najdroższych na świecie i najbardziej pożądanych. Noszą je gwiazdy, modelki i rodziny królewskie. Rekordowa klientka zostawiła podobno w sklepie 300 tysięcy dolarów!

Święto szewców przypada w katolickie święto św. Kryspina i Kryspiniana. Oczywiście nie przez przypadek. Bracia pochodzący z rzymskiego rodu byli z zawodu szewcami. Ponieważ po przejściu na chrześcijaństwo byli ścigani przez cesarza, udali się do dzisiejszej Francji. Tam nocami robili buty, które oddawali za darmo biednym, a za dnia szerzyli słowo Boże. Niestety również tam ich religia była niemile widziana, dlatego zginęli jako męczennicy. Od czasów średniowiecza dzień 25 października jest uważany za Dzień Szewca, a wielu rzemieślników tego dnia zamykało swoje przybytki.

Spraw sobie buty szyte na miarę

Podobno każdy człowiek powinien mieć w życiu chociaż jedną parę butów szytych na miarę. Dzień Szewca jest idealną okazją, żeby sobie sprawić taką parę. W Polsce ceny za taką usługę zaczynają się już od kilkuset złotych. Już po kilku krokach w takich butach poczujemy różnicę.