Światowy Dzień Opery 2024

Obchody Światowego Dnia Opery były 13 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Opery przypadły na 25 października (piątek).

Opera jako forma sztuki powstała w XVI wieku, od tego czasu zdobyła serca ludzi na całym świecie, łącząc muzykę z aktorstwem, finezyjnymi kostiumami czy scenografią. W kalendarzu świąt nietypowych dzień poświęcony operze znalazł się jednak dopiero kilkaset lat później, w 2019 roku.


Historia Światowego Dnia Opery

Pomysł, by stworzyć Światowy Dzień Opery (World Opera Day) narodził się w 2018 roku. Wtedy to w Madrycie miało miejsce pierwsze Światowe Forum Operowe, na którym wspólne rozmowy między członkami OPERA America, Ópera Latinoamérica i Opera Europa oraz przedstawicielami branży operowej z całego świata zaowocowały wprowadzeniem projektu w życie. Celem kampanii było promowanie opery na całym świecie, jej pozytywnego wpływu i wartości dla społeczeństwa. Przyrównano ją do sportu, tyle że zamiast ciała, kształtuje ona zdrowy umysł, otwarty na świat, tolerancyjny, wrażliwy na piękno i potrzeby innych ludzi. Pierwsze obchody odbyły się w 2019 roku.

Na dzień celebrowania potęgi opery wybrano 25 października, dzień urodzin słynnych kompozytorów: Georgesa Bizeta i Johanna Straussa II. Ambasadorami World Opera Day są m. in. brytyjski aktor Stephen Fry, amerykańska mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis czy chiński dyrygent Lü Jia.


Obchody Światowego Dnia Opery

W ramach obchodów święta na specjalnej platformie internetowej można obejrzeć specjalny koncert operowy ze spektaklami z najróżniejszych części świata. Wśród muzycznych propozycji są np. „Carmen”, „Zemsta nietoperza”, „Don Giovanni”, „Cyrulik sewilski” czy trzy kontrastujące ze sobą wersje „Fidelio” jedynej opery Beethovena. Występy urozmaicane są wiadomościami od ambasadorów światowej opery, a jednym z nich jest nasza noblistka Olga Tokarczuk.

W skali lokalnej, w dniu Światowego Dnia Opery przygotowują specjalne atrakcje dla widzów, jak uliczne koncerty, udział w otwartych próbach czy promocyjne ceny biletów. W World Opera Day angażują się także polskie opery i teatry, jak choćby Opera Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi czy Opera na Zamku w Szczecinie.

Hasztagi do użycia w social mediach to #WorldOperaDay lub #LoveOpera. W dniu święta warto promować operę, a osoby niezaznajomione z tą formą sztuki, mogą zapoznać z dziełami Verdiego, Mozarta, Wagnera czy z „Halką”, czyli najsłynniejszą polską operą narodową z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego.Hasztagi do użycia w social mediach to #WorldOperaDay lub #LoveOpera. W dniu święta warto promować operę, a osoby niezaznajomione z tą formą sztuki, mogą zapoznać z dziełami Verdiego, Mozarta, Wagnera czy z „Halką”, czyli najsłynniejszą polską operą narodową z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego.

Występowanie Światowego Dnia Opery w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek25.10.2022Światowy Dzień Opery 2022
Środa25.10.2023Światowy Dzień Opery 2023
Sobota25.10.2025Światowy Dzień Opery 2025
Niedziela25.10.2026Światowy Dzień Opery 2026
Poniedziałek25.10.2027Światowy Dzień Opery 2027
Środa25.10.2028Światowy Dzień Opery 2028
Czwartek25.10.2029Światowy Dzień Opery 2029
Piątek25.10.2030Światowy Dzień Opery 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 października