Sylwester w Norwegii 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra w Norwegii zostało 189 dni, czyli 6 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Sylwester w Norwegii przypada na 31 grudnia (wtorek).

Sylwester w Norwegii (Nyttårsaften) to najlepsza okazja do tego, by spotykać się ze znajomymi na kolacji i uczestniczyć we wspólnej zabawie. Choć w hotelach i salach zabaw organizowane są bale noworoczne, a w popularnych ośrodkach narciarskich miejsca zarezerwowane są już od jesieni, to wielu Norwegów wybiera kameralne imprezy. Odbywają się one w rodzinnych domach lub domkach wakacyjnych, nazywanych hytte. To najczęściej dacze lub chatki w górach, nad morzem lub na wsi. Norwegia to jeden z najbogatszych krajów na świecie, więc wiele osób może sobie pozwolić na posiadanie drugiego domu. Służą one właśnie do ucieczki od zgiełku miasta i codziennych obowiązków. Obchodzenie sylwestra w takim miejscu jest więc naturalne dla wielu Norwegów.

Przemówienie króla


Sylwester w Norwegii nie może odbyć się bez wieczornego przemówienia króla. Tradycja ta sięga 1935 roku, a całość transmitowana jest od 19.30 w telewizji (kanał NRK 1) oraz radio (NRK P2). Monarcha podsumowuje miniony rok oraz składa obywatelom życzenia. Harald V, który rządzi krajem od 1991 roku, nie boi się również trudnych tematów i porusza sprawy związane z codziennymi sprawami Norwegów, choćby dotyczące imigracji, sytuacji politycznej itp.

Pokazy fajerwerków


Gdy zbliża się północ Norwegowie tłumnie wychodzą na ulicę, by podziwiać pokaz fajerwerków oraz złożyć życzenia sąsiadom, rodzinie, przyjaciołom. Najczęściej można usłyszeć „Godt Nytt År, takk for det gamle” (szczęśliwego Nowego Roku, dziękuję za miniony rok). Pokaz to punkt kulminacyjny sylwestra w Norwegii – w każdym mieście w reprezentatywnym miejscu niebo rozświetla się sztucznymi ogniami i pterdami. W Oslo jest to na przykład Park Frogner (jedna z głównych atrakcji turystycznych stolicy) i Aker Brygge, piękna, portowa dzielnica, która oferuje doskonały widok na rozświetlające niebo fajerwerki.

Warto wiedzieć, że ten skandynawski kraj ma bardzo restrykcyjne prawo związane z petardami. Można je odpalać tylko między 18:00 a 2:00 w sylwestra, w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Wprowadzono je pod koniec 2000 roku, w celu zmniejszenia liczby obrażeń związanych z fajerwerkami oraz zniszczeń mienia publicznego, a także kierując się troską o zwierzęta.

W Sylwestra w Norwegii pokazy łączone są z innymi ciekawymi wydarzeniami, jak koncerty, przedstawienia czy wystawy.

Tradycje sylwestrowe w Norwegii


Żaden sylwester nie może obyć się bez jedzenia i picia. Jeśli chodzi o menu obowiązujące 31 grudnia, to najpopularniejsze są dania z indyka, a także żeberka, kotlety. Wiele osób przyrządza również potrawę kojarzoną ze świętami Bożego Narodzenia nazywaną „pinnekjøtt” (mięso na patyku) - solone mięso, głównie baranie, suszy się je i soli, a następnie podaje z gotowanymi ziemniakami i puree z rzepy. Na deser koniecznie trzeba skosztować puddingu ryżowego, ponieważ przyniesie to szczęście w nowym roku. Dodatkowo ukryty jest w nim migdał, kto go znajdzie może liczyć na wyjątkowe względy w następnych 12 miesiącach, choćby zmianę stanu cywilnego.

Toasty o północy wznoszone są oczywiście szampanem, ale Norwegowie chętnie w sylwestra piją również czerwone wino oraz glögg. To grzane wino popularne w całej Skandynawii – przyrządza się je poprzez zmieszanie czerwonego wina, miodu, kilku przypraw (cynamon, goździki, imbir), skórki od pomarańcza oraz bakalii. Można je również wzmocnić mocniejszym alkoholem, np. wódką.

Jedną z wyjątkowych tradycji z okazji Sylwestra w Norwegii jest „nyttarsbukk”, przypominająca nieco Halloween. Dzieci przebierają się w kostiumy i chodzą po domach, śpiewając piosenki w zamian za słodycze.

Występowanie Sylwestra w Norwegii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Sylwester w Norwegii 2022
Niedziela31.12.2023Sylwester w Norwegii 2023
Środa31.12.2025Sylwester w Norwegii 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester w Norwegii 2026
Piątek31.12.2027Sylwester w Norwegii 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester w Norwegii 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester w Norwegii 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester w Norwegii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia