Dzień Matki w Norwegii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Matki w Norwegii zostały 232 dni, czyli 7 miesięcy i 17 dni.

W 2025 roku Dzień Matki w Norwegii przypada na 9 lutego (niedziela).

Dzień Matki w Norwegii (Morsdagen) obchodzony jest w drugą niedzielę lutego. Początki święta sięgają 1919 roku, w największej mierze przyczyniły się do tego dwie kobiety: Dorothea Schjoldager i Karen Platou.

Historia Dnia Matki


Dzień Matki to międzynarodowe święto obchodzone w wielu krajach na świecie, które wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy nauczycielki Anny Marie Jarvis, która w ten sposób chciała uhonorować swoją matkę, Ann Marię Reeves Jarvis. Był to dowód wdzięczności dla rodzicielki, która wraz z innymi kobietami pracowała nad poprawą warunków sanitarnych żołnierzy podczas amerykańskiej wojny secesyjnej. W 1910 roku Dzień Matki obchodzono w kilku miastach w USA, a dwa lata później powstała międzynarodowa organizacja, której celem było wprowadzenie podobnej inicjatywy w innych krajach. W 1913 roku Kongres USA ustanowił oficjalne święto, przypadające w drugą niedzielę maja. Wydarzenie dość szybko rozprzestrzeniło się w Europie, w takich krajach jak Niemcy, Austria i Norwegia.

Historia Dnia Matki w Norwegii


Dzień Matki w Norwegii oficjalnie po raz pierwszy obchodzono w 1918 roku, choć już wcześniej podobne wydarzenia organizowały instytucje religijne. Do uchwalenia święta najbardziej przyczyniły się dwie kobiety - Dorothea Schjoldager i Karen Platou. Pierwsza z nich była aktywistką, nauczycielką i pracownikiem socjalnym, angażowała się w pracę wielu stowarzyszeń, została pierwszą kobietą powołaną do Komisji Kościelnej. Karen Platou to z kolei działaczka na rzecz praw kobiet i polityk, ona również dokonała historycznej rzeczy, bowiem była pierwszą kobietą wybraną na stałe do Stortingu, czyli zgromadzenia narodowego Norwegii.

Pomysłodawczynie Dnia Matki dzięki współpracy z organizacjami non-profit, biznesmenami i środkami masowego przekazu przyczyniły się do ustanowienia ogólnonarodowego święta. Wybrano drugą niedzielę lutego, ponieważ druga niedziela maja mogłaby kolidować z Świętem Narodowym Norwegii (17 maja). Tak więc Norwegia jest jedynym państwem na świecie, które składa hołd matkom w lutym.

Pierwszy Norweski Dzień Matki obchodzono w kościele metodystów w Bergen 9 lutego 1919 roku. Podobnie jak w USA, gdzie pierwsze obchody Mother’s Day także odbyły się w kościele metodystów (kościół św. Andrzeja w Grafton w Zachodniej Wirginii).


Obchody Dnia Matki w Norwegii


Wraz z upływem lat Dzień Matki w Norwegii stał się dniem rodzinnym, którego głównymi bohaterkami są oczywiście rodzicielki. Dzieci podają im poranną kawę do łóżka i śniadanie, pomagają w przygotowaniu obiadu. Ważnym elementem święta jest tort, który jest wyrazem docenienia mam za ich codzienne poświęcenie i oddanie rodzinie. W szkołach najmłodsi przygotowują dla mam laurki, organizowane są przedstawienia. Dzieci swoim mamom kupują też drobne prezenty, zresztą święto z oczywistych wglądów jest dziś komercyjne, na czym korzystają branża cukiernicza, kwiaciarnie czy jubilerzy.

Występowanie Dnia Matki w Norwegii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela12.02.2023Dzień Matki w Norwegii 2023
Niedziela11.02.2024Dzień Matki w Norwegii 2024
Niedziela08.02.2026Dzień Matki w Norwegii 2026
Niedziela14.02.2027Dzień Matki w Norwegii 2027
Niedziela13.02.2028Dzień Matki w Norwegii 2028
Niedziela11.02.2029Dzień Matki w Norwegii 2029
Niedziela10.02.2030Dzień Matki w Norwegii 2030
Niedziela09.02.2031Dzień Matki w Norwegii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 lutego