Święto św. Jadwigi Śląskiej 2025

Do najbliższych obchodów Święta św. Jadwigi Śląskiej zostało 299 dni, czyli 9 miesięcy i 26 dni.

W 2025 roku Święto św. Jadwigi Śląskiej przypada na 16 października (czwartek).

Św. Jadwiga urodziła się w Niemczech, ale to w Polsce cieszy się największym szacunkiem. Jest patronką całego Śląska, a w dniu jej święta, 16 października, w całym regionie odbywają się najróżniejsze wydarzania kulturalne. Co roku organizowana jest też tradycyjna pielgrzymka.

Św. Jadwiga Śląska


Jadwiga urodziła się w Niemczech, na bawarskim zamku Andechs. Jej ojciec Bertold IV należał do zaufanych ludzi samego króla Fryderyka Barbarossy, brał z nim udział w wyprawie na Królestwo Sycylii. Siostra Jadwigi była przełożoną klasztoru benedyktynek w Kitzingen koło Würzburga i to właśnie tam młoda dziewczyna spędziła na nauce. W wieku 12 lat wydano ją za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego. Oboje należeli do pobożnych osób, więc ich małżeństwo stanowiło wzór do naśladowania. Dbali o dobro Kościoła (ufundowali m. in. klasztor sióstr cysterek w Trzebnicy), ich dwór wyróżniał się nienagannymi obyczajami, złożyli też śluby czystości (wtedy też Henryk przestał golić brodę, stąd jego przydomek). Dochowali się siedmioro dzieci, niestety aż pięcioro z nich przedwcześnie zmarło. Wiek dojrzały osiągnęli tylko Gertruda i Henryk.

Księżna szczególnie upodobała sobie życie w ascezie, m. in. chodziła w habicie mniszki, spędzała długie godziny na modlitwie, spała na twardym łożu czy chodziła boso, nawet podczas mrozu. Miała przy tym specyficzne poczucie humoru, czego dowodzi sytuacja, kiedy poproszono ją, aby przynajmniej zimą nosiła buty. Jadwiga posłuchała tej rady i od tego czasu nosiła obuwie….przewieszone przez ramię. Dużo energii poświęcała także na pomoc chorym i biednym, potrafiła zorganizować działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej oraz w Trzebnicy. To właśnie w tym ostatnim mieście, we wspomnianym już klasztorze, zamieszkała po śmierci męża. Przyczyniła się do ożywienia życia religijnego na Śląsku, na jej zaproszenie przyjechali w te regiony duchowni oraz osadnicy z Niemiec. Jadwiga nadal praktykowała surowy tryb życia - ścisły post, pokuty, biczowania. Zmarła 14 lub 15 października 1243 roku w Trzebnicy i została pochowana w tamtejszym kościele.

Obchody święta Jadwigi Śląskiej


Kult Jadwigi Śląskiej narodził się praktycznie od razu po śmierci, ponieważ przy grobie miało dochodzić do różnych cudów. Proces kanonizacyjny rozpoczął się w 1260 roku, poparł go papież Urban IV, który poznał Jadwigę osobiście. 26 marca 1267 roku papież Klemens IV w kościele dominikanów w Viterbo dokonał kanonizacji księżnej. W 1680 roku Jan III Sobieski poprosił papieża Innocentego XI o rozszerzenie kultu Jadwigi Śląskiej na cały Kościół katolicki. Jest patronką Polski i całego Śląska.

W 2010 roku zostało ustanowione Święto Województwa Dolnośląskiego, a na termin obchodów wybrano oczywiście dzień św. Jadwigi, patronki regionu. Z tej okazji władze spotykają się podczas uroczystej sesji sejmiku województwa, by uhonorować zasłużonych dla województwa ludzi, m. in. twórców kultury, nauki i sztuki. Są to: tytuł Civi Honorario oraz Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA. W całym regionie odbywają się okolicznościowe wydarzenia i atrakcje dla mieszkańców, jak koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty (np. kowalskie na Zamku Bolków, grawerowania w Hucie Julia), wyścigi konne, jarmarki czy konkursy. Zainteresowani mogą też wejść za darmo do wybranych muzeów.

Tradycyjnie w przeddzień święta Jadwigi Śląskiej organizowane są piesze pielgrzymki do Trzebnicy. Zwieńczeniem jest uroczysta msza przy grobie świętej. Najliczniejsza pielgrzymka wyrusza spod Katedry Wrocławskiej, ale do Trzebnicy udają się także pątnicy z innych miast regionu, m.in. Obornik Śląskich, Dobroszyc, Bagna, Sułowa czy Milicza. Wśród pielgrzymów można dostrzec ludzi w każdym wieku, od najmłodszych, jeszcze w nosidłach i wózkach, przez młodzież, studentów, dorosłych i seniorów.

Występowanie Święta św. Jadwigi Śląskiej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek16.10.2023Święto św. Jadwigi Śląskiej 2023
Środa16.10.2024Święto św. Jadwigi Śląskiej 2024
Piątek16.10.2026Święto św. Jadwigi Śląskiej 2026
Sobota16.10.2027Święto św. Jadwigi Śląskiej 2027
Poniedziałek16.10.2028Święto św. Jadwigi Śląskiej 2028
Wtorek16.10.2029Święto św. Jadwigi Śląskiej 2029
Środa16.10.2030Święto św. Jadwigi Śląskiej 2030
Czwartek16.10.2031Święto św. Jadwigi Śląskiej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 października