W większości języków obowiązuje etymologia związana z łacińskim słowem „Novembris”, które oznacza dziewięć. W dawnym rzymskim kalendarzu było tylko dziesięć miesięcy i zaczynał się on w marcu. Kiedy zrobiono jego reformę i dodano styczeń oraz luty, niektórym miesiącom zmieniono nazwę. W przypadku listopada nic takiego jednak nie miało miejsca, nie licząc próby nieprzewidywalnego cesarza Kommodusa, którego ogromne ego popchnęło do zmiany nazwy Republiki jak i wszystkich miesięcy. „Romanus” obowiązywał jednak tylko za żywota Kommodusa.
Przykłady zapożyczeń wyrazu „Novembris”, to m. in. angielskie „November”, niemieckie „November”, francuskie „novembre”, hiszpańskie „noviembre”, portugalskie „novembro”, włoskie „novembre”. W japońskim kalendarzu tradycyjna nazwa tego miesiąca brzmi „shimo tsuki”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza mróz. Finowie używają nazwy „marraskuu”, od słowa „martwy”. Listopad jest więc w tym zimnym kraju określany jako czas, kiedy umierają rośliny, ale odnosi się to również do obchodów Wszystkich Świętych.
Listopad to jedenasty miesiąc w roku według kalendarza gregoriańskiego ma 30 dni. Na półkuli północnej jest miesiącem jesiennym, a na południowej wiosennym
Kamienie listopadowe to topaz (zwłaszcza żółty), który symbolizuje przyjaźń i kwarc. Kwiat symbol to chryzantema. Znaki zodiaku na listopad to Skorpion i Strzelec.