Wiosna 2024

Właśnie trwa Wiosna. Do końca zostało jeszcze 55 dni, czyli 1 miesiąc i 24 dni.

W 2024 roku Wiosnaa trwa od 20 marca (środa) do 20 czerwca (czwartek).

Okres budzenia się do życia natury, pierwszego po zimie słońca i nowych postanowień. Wiosna to dla wielu najpiękniejsza pora roku.


Najbardziej kolorowa pora roku

Wiosna kalendarzowa każdego roku zaczyna się 21 marca. Tego dnia uczniowie obchodzą też Dzień Wagarowicza. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się za to w dniu równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają wtedy po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku). Dlatego wiosna astronomiczna zaczyna się 20 lub 21 marca. Co ciekawe, data ta z biegiem czasu będzie coraz wcześniejsza. Już w 2048 roku początek wiosny będziemy obchodzić 18 marca, a w 2102 może nawet 13 marca!


Wiosna meteorologiczna zaczyna się 1 marca, kiedy zazwyczaj pojawia się już więcej słońca i cieplejsze temperatury. Wiosna to pora roku, która potrafi jednak zaskoczyć. Czasami jeszcze w maju zdarzają się przymrozki i śnieg. Dlatego w Polsce istnieje wiele tradycji, które mają na celu przegonienie zimy i powitanie wiosny. Do najbardziej znanych należy budowanie kukły, Marzanny, a następnie topienie jej. W dawnych czasach palono też wielkie ogniska, które miały odgonić chłody. Dawniej wierzono, a raczej opowiadano bajki, że tylko w dzień przesilenia wiosennego można postawić surowe jajko na jego czubku (to mit, można to zrobić o każdej porze roku).


Polska "wiosna" pochodzi od prasłowiańskiego "vesna". Słowo było używane już na początku naszej ery. Kiedy zmieniło się w dzisiejszą "wiosnę"? Prawdopodobnie ok. IX wieku, kiedy zaczęto inaczej wymawiać głoski. Słowo łączone było z bardzo pasującym do tej pory roku słowem "wesoły". Co ciekawe, wiosna oznaczała wtedy nie tylko porę roku, ale też rok życia. Niektórzy do dzisiaj mówią, że komuś minęło ileś wiosen.


Na określenie wiosny bardzo pasuje angielskie "spring". Oznacza również sprężynę, a to właśnie wiosna jest okresem pełnym energii, kiedy wszystko budzi się do życia. Po szarej zimie na drzewach pojawiają się pączki i wszystko się zieleni. Ponieważ wszędzie pojawiają się kwiaty, wiosna często jest nazywana czasem zakochanych.


Cieplejsze temperatury i więcej słońca to też czas pierwszych warzyw i owoców – tzw. nowalijek. W maju pojawiają się młode ziemniaki, rzodkiewki, szczypiorek, rzeżucha, ogórki, sałata. Po ubogiej w witaminy zimę możemy nadrobić zasoby składników odżywczych. Wiosną do życia budzą się też zwierzęta, które w tej porze roku chętnie się rozmnażają. Do kraju wracają polskie boćki, które nie boją się już mrozów.


Zwierzęta to jednak niejedyne ssaki, które wiosną budzą się do życia. Wiosna jest czasem nowej energii, w której chętnie robimy porządki, zmieniamy wygląd, zrzucamy wagę, zaczynamy nowe wyzwania i hobby. Naukowcy mają na to wytłumaczenie - wiosną rozszerzają się nasze naczynia krwionośne. Dla uczniów wiosna to niezmiennie od lat matury i wchodzenie w dorosłość.


Marzen i kwiecień to miesiące, w których przypada jeden z najważniejszych okresów w Kościele katolickim. Post poprzedza najważniejsze święto w naszej wierze, a więc Wielkanoc – dzień, w którym zmartwychstał Jezus. Święto jest ruchome, ale zawsze przypada właśnie wiosną. Pewnie właśnie dlatego jego atrybuty to zajączki, jajka, żywe kolory. Wszystkiemu towarzyszy ptasi śpiew – pisklaki właśnie wiosną uczą się śpiewać, co tylko dopełnia uroku tej porze roku.

Wiosna w innych latach

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 marca