Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Rysowania Mahometa były 27 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Rysowania Mahometa przypadły na 20 maja (poniedziałek).

Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa znany na świecie jako Everybody Draw Mohammed Day to jedno z najbardziej kontrowersyjnych świąt. Narodziło się w 2010 roku jako odpowiedź na cenzurę odcinków serialu animowanego South Park, w którym przedstawiono Mahometa w przebraniu niedźwiedzia. Dla osób, które oglądają Miasteczko South Park nie powinno to być zaskoczeniem, bowiem ta produkcja nie oszczędza nikogo, nie tylko celebrytów i polityków, ale i papieża, Jezusa Chrystusa czy Szatana.

W obronie serialu przeprowadzono konkurs na Facebooku na karykaturę Mahometa, który był wyrazem poparcia dla wolności słowa. Z kolei amerykańska rysowniczka Molly Norris stworzyła swoją pracę w reakcji na internetowe groźby śmierci, które zostały wymierzone przeciwko autorom South Parku Treyowi Parkerowi i Mattowi Stone' owi. Zgodnie z pogróżkami, mieli oni skończyć jak Theo van Gogh, holenderski filmowiec, który został zasztyletowany i zastrzelony po nakręceniu krótkiego filmu krytykującego podejście do kobiet w islamie. Norris swoją aktywnością chciała przekonać ludzi do tego, że jeśli będą rysować obrazki Mahometa, radykalni terroryści islamscy nie będą w stanie wymordować ich wszystkich, a groźby, by to uczynić, stałyby się nierealne. W ciągu tygodnia pomysł Norris stał się bardzo popularny na Facebooku, był wspierany przez wielu blogerów i generował zainteresowanie największych amerykańskich gazet.

Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ w kulturze islamskiej istnieje całkowity zakaz przedstawiania proroka Mahometa w jakikolwiek sposób. W 2010 roku decyzją sądu doszło do zablokowania w Pakistanie Facebooka, gdy na tym portalu społecznościowym pojawił się konkurs polegający na wykonaniu wizerunku proroka Mahometa. Akcja zorganizowana na Facebooku wywołała protesty studentów należących do radykalnych ugrupowań islamskich w całym kraju. Młodzi ludzie nawoływali do bojkotowania portalu społecznościowego. W tym samym roku, także został zablokowany Twitter, który umieścił informację zachęcającą do udziału w konkursie. Około 6 milionów pakistańskich użytkowników zostało pozbawionych Twittera. W 2007 roku blokada również została nałożona na portal Youtube, za „antyislamskie” nagranie wideo.

W 2005 roku w duńskim dzienniku „Jyllands-Posten” zostały opublikowane karykatury Mahometa. Satyryczne wizerunki proroka wywołały fale gniewu i protestów muzułmanów na całym świecie. W kolejnych latach różne czasopisma publikowały wizerunki proroka, na przykład francuski tygodnik „Charlie Hebdo” lub hiszpański tygodnik satyryczny „El Jueves”. Liczne protesty wywołał także nakręcony w USA antyislamski film „Niewinność muzułmanów”, który przedstawiał Mahometa jako oszusta, uwodziciela i pedofila. Film przyczynił się do antyamerykańskich protestów, w których zginęło wiele osób, w tym ambasador USA w Libii.

W Polsce dziennik „Rzeczpospolita’ w 2006 roku przedrukował dwie z dwunastu karykatur (na jednej przedstawiono Mahometa apelującego do zamachowców-samobójców, by zaprzestali ataków, bo w niebie zabrakło już dla nich dziewic; na drugiej ukazano proroka z bombą w turbanie), przez co publikacja spotkała się z ostra krytyką niektórych polityków i władz kościoła Katolickiego. Protesty związane z publikowaniem wizerunku proroka i antyislamskimi filmami wywołują debaty oraz dyskusje o prawach człowieka i poszanowania wyznań religijnych, a także poruszają tematy związane z cenzurą wypowiedzi.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Rysowania Mahometa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek20.05.2022Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2022
Sobota20.05.2023Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2023
Wtorek20.05.2025Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2025
Środa20.05.2026Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2026
Czwartek20.05.2027Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2027
Sobota20.05.2028Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2028
Niedziela20.05.2029Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2029
Poniedziałek20.05.2030Międzynarodowy Dzień Rysowania Mahometa 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 maja