Nazwa została zapożyczona przez większość języków europejskich. Przykłady to angielskie „May“, holenderskie „mei“, niemieckie „Mai“, portugalskie „maio“, francuskie „mai“, włoskie „maggio” czy hiszpańskie „mayo“. Istnieje kilka wyjątków, w tym czeskie „květen” („kwitnący"), chorwackie „svibanj” (od rośliny dereń świdwa, która pokryta jest w maju białymi kwiatami). W języku fińskim maj to „toukokuu” , co oznacza „miesiąc siewu". W języku słoweńskim nazywa się „veliki traven” , co tłumaczy się „miesiąc wysokiej trawy". We współczesnym języku chińskim i japońskim maj jest oznaczany jako „piąty miesiąc”, choć w kraju samurajów dawniej mówiono „satsuki”, co znaczyło dosłownie „szybki miesiąc”.
Dla wielu osób maj to najpiękniejszy z wszystkich miesięcy. Przyroda budzi się do życia, zakwitają konwalie, czerwone maki, niezapominajki, tulipany, narcyzy, klony i kasztanowce. Pogoda wreszcie sprzyja spacerom oraz aktywności na świeżym powietrzu, jak jazda na rowerze, gra w piłkę czy nordic walking. W tym miesiącu prawdopodobniej najłatwiej się zakochać… co dodatkowo potwierdza szczęśliwy kamień dla osób urodzonych w maju – szmaragd jest symbolem miłości i sukcesu. Kwiat majowy to natomiast konwalia - w Europie uważa się go za ikonę szczęścia, pomyślności i młodości. Jest również symbolem czystości i skromności, w tym kontekście używa się go w bukietach panien młodych. Drugi z kwiatów talizmanów to głóg jednoszyjkowy, który w średniowieczu reprezentował ostrożność i nadzieję. Znaki zodiaku na maj to Byk i Bliźnięta.
W tradycji katolickiej maj dedykowany jest czci Matki Bożej, wierni biorą udział w nabożeństwach i śpiewają litanię loretańską.