Maj

Do początku Maja zostało 69 dni, czyli 2 miesiące i 9 dni.

W 2024 roku Maj zaczyna się w środę i kończy się w piątek.

Maj, podobnie jak marzec, to miesiąc, którego nazwa wywodzi się z łaciny i nie ma polskiego/słowiańskiego rodowodu. Nasi praprzodkowie używali określenia „trawień”, co nawiązuje do rozkwitających traw. Wyraz ten jest nadal obecny w języku ukraińskim. Współczesna polska nazwa pochodzi od łacińskiego „maius”. Rzymianie miesiące oraz dni tygodnia poświęcili swoim bóstwom, w tym przypadku jest to Maja, bogini wzrastania i matka Merkurego.

Nazwa została zapożyczona przez większość języków europejskich. Przykłady to angielskie „May“, holenderskie „mei“, niemieckie „Mai“, portugalskie „maio“, francuskie „mai“, włoskie „maggio” czy hiszpańskie „mayo“. Istnieje kilka wyjątków, w tym czeskie „květen” („kwitnący"), chorwackie „svibanj” (od rośliny dereń świdwa, która pokryta jest w maju białymi kwiatami). W języku fińskim maj to „toukokuu” , co oznacza „miesiąc siewu". W języku słoweńskim nazywa się „veliki traven” , co tłumaczy się „miesiąc wysokiej trawy". We współczesnym języku chińskim i japońskim maj jest oznaczany jako „piąty miesiąc”, choć w kraju samurajów dawniej mówiono „satsuki”, co znaczyło dosłownie „szybki miesiąc”.


Dla wielu osób maj to najpiękniejszy z wszystkich miesięcy. Przyroda budzi się do życia, zakwitają konwalie, czerwone maki, niezapominajki, tulipany, narcyzy, klony i kasztanowce. Pogoda wreszcie sprzyja spacerom oraz aktywności na świeżym powietrzu, jak jazda na rowerze, gra w piłkę czy nordic walking. W tym miesiącu prawdopodobniej najłatwiej się zakochać… co dodatkowo potwierdza szczęśliwy kamień dla osób urodzonych w maju – szmaragd jest symbolem miłości i sukcesu. Kwiat majowy to natomiast konwalia - w Europie uważa się go za ikonę szczęścia, pomyślności i młodości. Jest również symbolem czystości i skromności, w tym kontekście używa się go w bukietach panien młodych. Drugi z kwiatów talizmanów to głóg jednoszyjkowy, który w średniowieczu reprezentował ostrożność i nadzieję. Znaki zodiaku na maj to Byk i Bliźnięta.

W tradycji katolickiej maj dedykowany jest czci Matki Bożej, wierni biorą udział w nabożeństwach i śpiewają litanię loretańską.

Maj na przestrzeni lat

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 maja